Egyptská kuchyně

posted in: Egypt | 0

priklad-egyptske-kuchyne

Egyptská kuchyně je tradiční arabská, která nepovoluje konzumaci vepřového masa a alkoholu. Jejím základem je rýže, pšenice a zelenina, skopové, kozí a jehněčí maso, kachny, husy, holubi (hamam), křepelky a samozřejmě čerstvé ryby z Nilu i ze Středozemního a Rudého moře.

Typickou snídaní jsou fazole, vajíčka, nakládaná zelenina, džem a sýry. K obědu jsou oblíbené polévky (zeleninová, rybí, čočková). Jako příloha k masu se kroměrýže (arúz) nebo fazolí podává čerstvá nebo nakládaná zelenina a pita, nekvašený chléb. Arabský chléb se nazývá aysh. Grilované kuře (fiach) je na téměř každém jídelníčku.

Při svátečních příležitostech se peče celé jehně nebo kůzle, buď na grilu s dřevěným uhlím, nebo v kryté peci, vytápěné dřevem. Často se předtím dlouho marinuje v čerstvých bylinách s kořením, což mu dodává nezaměnitelnou chuť. Typickou večeří je zeleninová polévka (molekija), následuje kořeněné maso (gyros, falafel, kebab, kofta) nebo ryby. Posledním chodem bývá ovoce (banány, pomeranče, fíky, guava či datle (balah), čerstvé nebo sušené). Moučníky jsou velmi sladké, je v nich hodně mandlí, ořechů a rozinek (baklava, paspusa).

Tradiční místní jídla jsou obohacena o pokrmy osmanské a britské kuchyně, v současné době každý hotel nabízí jídla mezinárodní kuchyně.

V nabídce nápojů je místní pivo Stella nebo tmavá piva Marzen a Aswanli. Dále můžete zkusit drahá zahraniční vína, nebo vína místní, která odhalíte podle názvu (Omar Chajjám, Pharaon, Nefertiti, Cleopatra, Rubis d´Egypt). Zibib je anýzem ochucený alkohol z hroznových slupek, zajímavě chutná datlové brandy. Pivo, gin, koňak a whisky se dovážejí. Čaj (šáj) je všudypřítomný. Servíruje se horký, slabý, v malých skleničkách, černý nebo mátový. Nápoj ze sušených květů ibišku (karkade) je rubínově červený a osvěžující, ať se podává horký či studený. Egypťané preferují

výrazně silnou a z našeho hlediska značně přeslazenou kávu„zjada“. “Mazbut“ je káva středněsladká a „sádeh“úplně hořká. Pokud ji chcete přisolit, objednejte si „arridah“.

atajíf – smažený zákusek se sladkou nebo sýrovou náplní
bába ganúg – tahini s rozmixovanou dužinou baklažánu, česnekem a citrónovou šťávou
baklava – vrstvy máslem nasáklého lístkového pečiva proloženého oříšky a medem
falafell – kořeněné karbanátky z cizrny
full – silně kořeněný fazolový guláš s rajčaty
kebab – kousky masa na grilovací jehle
kofta – smažené pikantní kuličky většinou z mletého jehněčího masa, kořeněné koriandrem
laban zabada – jogurt
machalla – nakládaná zelenina
molocheja (molekija) – zeleninový vývar ochucený česnekem, pepřem, koriandrem
om-ali – rýže zapečená s mlékem, rozinkami a oříšky, oblíbený moučník
ryby (samek) a dary moře – obvykle v celku grilované parmice, cejn, okoun, garnáti, humr, oliheň, sépie
švarmu – jehněčí opékané na svislém rožni, odkrajované tenké plátky se podávají se salátem (např. nářez z červené řepy nebo okurek) a chlebem pita
tabúla – drcená pšenice smíchaná s petrželí, mátou a nadrobno nakrájenými rajčaty a cibulí
támija – smažené kořeněné fazolové těsto ochucené zeleninou a petrželí
tahini – pasta ze sezamových semínek