Egyptská měna

posted in: Egypt | 0

egyptske-penize

Egyptskou měnou je egyptská libra, která se skládá ze 100 piastrů. Její označení je EGP nebo L.E. Piastry se označují jako PT. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100 a nově i 200 liber, 25 a 50 piastrů. Také používají mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50 piastrů. Kurz egyptské libry je denně určován Egyptskou centrální bankou (Central Bank of Egypt).

Vyměnit si své peníze za egyptské libry můžete již po příletu do letoviska v bance v příletové hale na letišti (kurz je téměř stejný jako u bank ve městech). Dále pak můžete směňovat v různých místních bankách, které bývají otevřeny v dopoledních a podvečerních hodinách, přes poledne jsou většinou zavřené. Pozor, pokud budete chtít vyměnit peníze v pátek kolem poledního (hlavní modlitba) nebo v sobotu, nemusí se vám to zadařit. V Hurghadě najdete i soukromé směnárny, které mají otevřeno podstatně déle, od ráno do pozdních večerních hodin, a i přes poledne.

Ve většině hotelů v Hurghadě najdete na recepci směnárnu. Její otevírací doba bývá vyznačena. V současné době má hodně hotelů již i bankomaty ( tam pozor, bankomat nevydává mince, proto je výměna méně výhodná). Rozdíly ve směnných kurzech mezi bankami, směnárnami na ulici a směnárnami v hotelu nebývají příliš velké. Rozdíly jsou spíše v bankomatech, právě kvůli již zmíněnému faktu, že nevydávají mince.